0 4 min 2 lata

Unia Europejska drastycznie zmniejszyła import węgla energetycznego z Rosji przed całkowitym zakazem jego zakupów, pogłębiając obawy przed pogłębiającym się kryzysem energetycznym, podał w piątek Financial Times .

Dostawy morskie węgla do UE z Federacji Rosyjskiej w czerwcu wyniosły zaledwie 1,7 mln ton, czyli o 48% mniej niż w maju. Według firmy konsultingowej CRU jest to największa obniżka od co najmniej 2019 roku.

Wcześniej liczba ta rosła przez trzy miesiące z rzędu. Jest prawdopodobne, że europejskie firmy zgromadziły znaczne ilości rosyjskiego węgla przed wprowadzeniem całkowitego zakazu jego importu, powiedział analityk CRU Dmitrij Popow.

„Słyszymy, że nie ma wystarczających zapasów rudy żelaza, ponieważ są one pełne węgla” – powiedział.

Kraje europejskie są coraz bardziej uzależnione od węgla z powodu ograniczonych dostaw rosyjskiego gazu w ostatnich miesiącach. Niemcy, Holandia, Austria i Francja planują w tym roku wykorzystać elektrownie węglowe w celu uzupełnienia niedoborów gazu, co oznacza, że ​​ograniczenie importu z Rosji prawdopodobnie spowoduje wzrost cen energii elektrycznej przed zimą, powiedział FT.

Rosyjski zakaz importu węgla
Jednak Komisja Europejska w kwietniu zatwierdziła całkowity zakaz importu wszystkich rodzajów rosyjskiego węgla, który ma wejść w życie 10 sierpnia, co według niej będzie kosztować Moskwę 8 miliardów euro rocznych strat w dochodach.

W rezultacie kraje UE poszukują alternatywnych źródeł dostaw. Według danych firmy analitycznej Kpler od początku marca importowali oni 15,8 mln ton nierosyjskiego węgla energetycznego. To o 45% więcej niż w tym samym okresie przed pandemią w 2019 roku. Główny wzrost dostaw pochodził z RPA i Australii.

„Zapasy węgla są obfite przez resztę lata, ale dłuższe poleganie na elektrowniach węglowych w celu zastąpienia gazu oznacza, że ​​Europa w końcu będzie musiała uzupełnić zapasy” – powiedziała starsza analityk Goldman Sachs ds. energii, Samantha Dart. węgiel zostanie usunięty z porządku dziennego z powodu zakazu importu.”

Analityk UBS Miles Allsop powiedział, że „istnieje duże pytanie”, czy Europa może znaleźć wystarczającą ilość węgla, aby zastąpić import z Federacji Rosyjskiej i pokryć niedobory w dostawach gazu ziemnego.

„W 2021 r. Europa sprowadziła z Rosji około 35-40 mln ton węgla energetycznego. Myślę, że dla przemysłu węglowego to naprawdę trudne zadanie, aby łatwo pokryć taki deficyt” – powiedział.

Zdaniem eksperta nie warto czekać na gwałtowny wzrost dostaw z Kolumbii, RPA, Australii i USA. „Poza tym potencjalnie konieczne jest znalezienie 20-30 milionów ton w celu zastąpienia gazu. To zaczyna być poważnym problemem” – dodał.

Według Argus Media cena węgla energetycznego w Europie wynosi obecnie około 400 USD za tonę, w porównaniu ze 130 USD rok temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.