0 11 min 2 lata

Rosyjska giełda w środę umiarkowanie wzrosła w ramach korekty, odreagowanie zostało powstrzymane przez pogarszające się nastroje w Europie, słabnącą ropę i doniesienia o nowych antyrosyjskich sankcjach z Zachodu; Indeks Moscow Exchange ugruntował się w okolicach 2075 punktów z mieszaną dynamiką blue chipów, akcje giełdy PJSC SPB (-14,3%) spadły do ​​nowych minimów po wiadomościach z Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej o ograniczeniach w dostępie do obrotu na giełdzie dla osób niewykwalifikowanych inwestorów.

W wyniku handlu indeks Moscow Exchange wyniósł 2075,24 pkt (+0,2%), indeks RTS – 1188,91 pkt (+1,2%); ceny większości „blue chipów” na „Moskiewskiej Giełdzie” zmieniły się w granicach 10,1%.

Dolar spadł do 55,0 rubli (-0,35 rubla).

Wpływy OZON (+4%), akcje Surgutnieftiegazu (+3,5% i +0,8% akcji uprzywilejowanych), Rosniefti (+2,9%), Yandex (+2,6%) ), Gazpromu (+2%), Inter RAO (+ 1,8%), Tatnieft’ (+1,3%), GazpromNieft (+0,9%), Nornickel (+0,9%), ALROSA (+0,6%), Giełda Moskiewska (+0,5%).

Akcje PJSC „SPB exchange” spadły do ​​100 rubli, minimum od rozpoczęcia notowań na moskiewskiej giełdzie w listopadzie 2021 roku. Bank Centralny Federacji Rosyjskiej planuje tymczasowo włączyć transakcje z zagranicznymi papierami wartościowymi (do których dostęp jest otwarty na giełdzie petersburskiej – ok. IF) na liście dostępnej tylko dla inwestorów kwalifikowanych, przewiduje to koncepcja poprawy ochrony inwestorów detalicznych, przygotowany przez Bank Centralny Federacji Rosyjskiej. Taka propozycja wynika przede wszystkim z ryzyk infrastrukturalnych i sankcji, które mogą prowadzić do wzrostu wolumenu zablokowanych aktywów inwestorów detalicznych.

Również w środę przecenione zostały akcje Polymetal (-10,1%), NLMK (-2,6%), UC Rusal (-2,3%), wpływy Grupy TCS (-2,3%), papiery Severstalu (-1,7%). ), MMK (-1,4%), AFK Sistema (-1,3%), RusHydro (-1,2%), Sbierbank (-1% i -0,9% akcji uprzywilejowanych), PJSC Polyus (-1%), VTB ( -0,9%, Magnit (-0,9%), LUKOIL (-0,6%), ” Aeroflot (-0,3%), NOVATEK (-0,3%).

Aeroflot ogłosił wznowienie regularnych lotów pasażerskich Moskwa-Pekin, loty będą obsługiwane raz w tygodniu na Airbusie A330.

Sankcje Kanady wobec Gazpromu, które spowodowały znaczne ograniczenie przepływu gazu przez gazociąg Nord Stream do Europy, są związane z własnymi planami wejścia kraju na rynek europejski – powiedział na forum Agencji prezydent Rosji Władimir Putin. Strategiczne inicjatywy.

Od początku roku Grupa NLMK zmniejszyła wielkość produkcji o około 1 mln ton w stosunku do benchmarków – powiedział Władimir Lisin, prezes zarządu spółki, przemawiając na zjeździe regionalnym NLMK w Lipiecku. Według niego, cała rosyjska metalurgia straci od 30% do 50% wielkości produkcji.

Stali przedstawiciele UE uzgodnili w środę nowe sankcje wobec Rosji, w szczególności zakaz importu rosyjskiego złota, donosi Bloomberg, powołując się na poinformowane źródła. „UE uzgodniła zakaz rosyjskiego złota, inne szczegóły dotyczące sankcji” – pisze agencja.

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej zezwolił bankom nierezydentom z krajów nieprzyjaznych na zawieranie transakcji na rosyjskim rynku walutowym w celu zakupu i sprzedaży jednej waluty obcej w zamian za inną, a także odpowiednich umów forward i swapów walutowych dostawy , powiedział regulator w oświadczeniu.

Gazociąg Nord Stream, po planowej konserwacji, która zakończy się w czwartek rano, będzie pracował z 40% przepustowością, tak jak przed wyłączeniem, poinformował operator przesyłu gazu OPAL Gastransport.

Komentarze analityków
Według Vladislav Silaev, senior trader w Alfa Capital Management Company, inwestorzy oczekują w czwartek wznowienia dostaw gazu przez Nord Stream, który wspiera akcje Gazpromu i cały sektor naftowo-gazowy. Dobrze prezentowały się w środę również artykuły firm z sektora konsumenckiego.

Według stratega inwestycyjnego ” BCS World of Investments ” Aleksandra Bachtina, akcje przedstawicieli sektora technologicznego i elektroenergetycznego, niektóre chipy naftowo-gazowe wyglądały w środę lepiej niż inne. Akcje Gazpromu wzrosły w związku z oczekiwaniami na wznowienie dostaw gazu przez Nord Stream 1.

Ogólnie rzecz biorąc, obraz „mieszkania” na rynku rosyjskim pozostaje aktualny w najbliższej przyszłości. Sygnały z banków centralnych będą jedną z ważnych informacji w drugiej połowie tygodnia. W czwartek 21 lipca EBC zdecyduje o stopie procentowej, w piątek Bank Rosji zdecyduje o losie stopy kluczowej. Moskiewski indeks giełdowy w czwartek będzie kształtował się w przedziale 2000-2120 punktów, uważa Bachtin.

Według Evgeny Linchik, szefa działu zarządzania akcjami w Pervaya Management Company, w czwartek rosyjski rynek akcji ma utrzymać zmienność i mieszaną dynamikę „żetonów”. Punktem odniesienia dla indeksu rubla giełdy moskiewskiej jest 2050-2110 punktów, dla indeksu RTS – 1160-1220 punktów.

Do wieczora indeksy europejskie zaczęły spadać ze względu na ryzyko kryzysu energetycznego w obawach o brak dostaw gazu. Amerykańska giełda próbuje wydłużyć rajd, indeks technologii Nasdaq systematycznie rośnie. Ropa Brent nadal konsoliduje powyżej 105 USD za baryłkę. Drugi miesiąc z rzędu Rosja wyprzedziła Arabię ​​Saudyjską pod względem dostaw ropy do Chin, zauważa Lynczyk.

Według Andreya Kochetkova, czołowego globalnego analityka badawczego w Otkritie Research , rosyjska giełda wzrosła w środę, część optymizmu przyniosły wzrosty akcji Gazpromu, który 21 lipca planuje przywrócić pracę Nord Stream, ponieważ zaplanowano w ramach działań zapobiegawczych.

Dalsza praca z pełną mocą pozostaje jednak wątpliwa, ponieważ Gazprom nie otrzymał jeszcze dokumentów na zwrot turbiny Siemensa. Z drugiej strony nadal rośnie eksport do Chin – 19 lipca ustanowiono kolejny rekord w tłoczeniu gazu przez odgałęzienie Siła Syberii.

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej postanowił przyczynić się do podniesienia wymagań dotyczących uznawania inwestorów za kwalifikowanych. Regulator proponuje podnieść próg dla takich inwestorów do 30 mln rubli. Brokerom zaleca się również zawieszenie sprzedaży zagranicznych papierów wartościowych inwestorom niekwalifikowanym. Obecnie Bank Centralny szacuje liczbę osób z zamrożonymi aktywami na około 5 mln osób.

Rubel nadal się umacnia w oczekiwaniu na szczyt płatności podatkowych, który nastąpi w przyszłym tygodniu. W tej chwili banki nie są zainteresowane słabością rubla, ponieważ ich pozycje walutowe są de facto zaliczane do głębokich zobowiązań. Oznacza to, że na rubla nie ma presji spekulacyjnej. W związku z tym, w kontekście silnego bilansu handlowego i rosnącego popytu na płynność rubla, waluta rosyjska będzie nadal umacniać się.

W Europie propozycje Komisji Europejskiej dotyczące zmniejszenia zużycia gazu o 15% do wiosny przyszłego roku złamały pozytywne nastroje europejskich inwestorów. W Niemczech rośnie opinia publiczna w sprawie konieczności uruchomienia Nord Stream 2. We Włoszech premier Mario Draghi przemawiał w parlamencie i wyraził gotowość do dalszej pracy na swoim stanowisku. Jednak głosowanie w sprawie wotum zaufania do premiera odbędzie się w środę wieczorem po zamknięciu handlu, powiedział Kochetkov.

W środę dominowała pozytywna dynamika indeksów giełdowych w Azji (japoński Nikkei 225 wzrósł o 2,7%, południowokoreański Kospi – o 0,7%, chiński Shanghai Composite – o 0,8%, hongkoński Hang Seng dodał 1,1%, jednak Europa zatonęła po poranny wzrost (indeksy DAX, CAC 40, FTSE tracą 0,2-0,4%), Stany rosną (indeksy dodają 0,3-1,8% na czele z Nasdaq).

Ludowy Bank Chin (PBOC, bank centralny) utrzymał w środę swoją podstawową stopę procentową pożyczek (LPR) przez okres jednego roku na poziomie 3,7% w skali roku, a stopę oprocentowania kredytów pięcioletnich na poziomie 4,45% w skali roku. Ponadto chiński bank centralny wstrzyknął 3 miliardy juanów (444,9 miliona dolarów) do krajowego systemu finansowego w ramach siedmiodniowej operacji reverse repo.

Sprzedaż istniejących domów w USA spadła w czerwcu o 5,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem do 5,12 miliona domów w ujęciu rocznym, według raportu National Association of Realtors (NAR). Eksperci spodziewali się średnio spadku do 5,38 mln w porównaniu z 5,41 mln w maju.

Olej
Na rynku ropy w środę ceny są korygowane w dół po wzroście dzień wcześniej do maksimów od początku lipca. Koszt wrześniowych kontraktów terminowych na Brent do 18:50 w środę wyniósł 106,85 USD za baryłkę (-0,5% i +1% we wtorek), sierpniowa cena WTI wyniosła 103,43 USD za baryłkę (-0,8% i +1,6% w ciągu dnia). zanim).

Według Departamentu Energii USA zapasy ropy w kraju spadły w ubiegłym tygodniu o 0,445 mln baryłek (oczekiwano wzrostu o 2 mln), zapasy benzyny wzrosły o prawie 3,5 mln baryłek (oczekiwano wzrostu o 1 mln), rezerwy destylatu zmniejszył się o 1,295 mln baryłek (oczekiwano wzrostu o 1,6 mln).

Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się we wtorek do podjęcia „silnych działań wykonawczych” w celu zwalczania zmian klimatycznych i wspierania energii odnawialnej, nie podając szczegółów takich działań.

W „drugim poziomie” na moskiewskiej giełdzie liderami wzrostu były akcje PJSC United Credit Systems (+13,5%), VEON (+11,9%), SFI (+6,2%), PJSC Rosseti Center” (+5,2% ), „uprzywilejowane akcje” PJSC „Rosseti Lenenergo” (+4,8%), papiery wartościowe „Świata Dziecka” (+3,8%), PJSC „Far Eastern Shipping Company” (+3,2% ), PJSC Ashinsky Metallurgical Plant (+2,7 %), PJSC Kujbyszewazot (+2,7%), Grupa LSR (+2,7%).

Spadły akcje PJSC „Central Telegraph” (-4,8%), „Irkut” (-4,1%), PJSC „Zvezda” (St. Petersburg) (-4%), „Russnieft” (-3,3%) ) .

Łączny wolumen obrotu akcjami na podstawie moskiewskiego indeksu giełdowego na ten dzień wyniósł 25,18 mld rubli (z czego 8,53 mld rubli przypadło na akcje Gazpromu, 4,45 mld rubli na zwykłe papiery wartościowe Sbierbanku i 1,27 mld rubli na akcje Sbierbanku). ŁUKOIL „).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.