0 5 min 2 lata

Kurs GBP/USD spada drugi dzień z rzędu przy niewielkim wzroście popytu na USD.
Niepewność polityczna w Wielkiej Brytanii przyćmiewa silniejszy CPI i niewiele daje wsparcia.
Zakłady na jumbo 100 pb podwyżkę stóp BoE w listopadzie działają jak wiatr w tył i ograniczają spadki.
Para GBP/USD pozostaje w defensywie drugi dzień z rzędu w środę w obliczu niewielkiego wzrostu popytu na dolara amerykańskiego. Rosnąca akceptacja, że ​​Rezerwa Federalna będzie trzymać się swojego szybszego cyklu podwyżek stóp, aby okiełznać inflację, nadal działa jak wiatr w tył dla dolara. W rzeczywistości narzędzie FedWatch CME wskazuje na prawie 100% szansę na czwartą z rzędu podwyżkę stóp o 75 punktów bazowych z rzędu na kolejnym posiedzeniu FOMC w listopadzie. Zakłady zostały potwierdzone przez gorętsze dane o inflacji konsumenckiej w USA opublikowane w zeszłym tygodniu oraz ostatnie jastrzębie komentarze kilku urzędników Fed.

Potwierdzając zobowiązanie Fed do kontrolowania inflacji, prezes Fed w Minneapolis Neel Kashkari powiedział we wtorek, że referencyjna stopa procentowa może wzrosnąć powyżej 4,75%, jeśli inflacja bazowa nie przestanie rosnąć. To z kolei pomaga utrzymać rentowność wrażliwych na stopy procentowe 2-letnich amerykańskich obligacji rządowych oraz referencyjnej 10-letniej obligacji skarbowej na stabilnym poziomie w pobliżu wieloletniego szczytu. Pomaga to zrównoważyć powszechny nastrój ryzyka i zapewnia skromny wzrost do bezpiecznej przystani. Poza tym niepewność polityczna Wielkiej Brytanii w Wielkiej Brytanii wywiera dodatkową presję na osłabienie funta brytyjskiego.

W rzeczywistości rebelianci z rządzącej Partii Torysów zbierają się, by zastąpić nowo wybraną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss po niedawnym fiasku obniżek podatków. To, wraz z nadchodzącym ryzykiem recesji, przyćmiewa gorętsze dane o inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii, które w niewielkim stopniu wspierają parę GBP/USD. Brytyjski Urząd Statystyczny poinformował, że główny CPI wzrósł we wrześniu bardziej niż oczekiwano o 10,1% r/r. Ponadto inflacja bazowa (po wyłączeniu zmiennych artykułów żywnościowych i energetycznych) przekroczyła szacunki i wzrosła do 6,5% r/rz 6,3% w sierpniu. Dane podniosły zakłady na ogromną podwyżkę stóp procentowych o 100 pb przez Bank Anglii w listopadzie, ale nie robią wrażenia na bykach.

Jednak minus pozostaje złagodzony, przynajmniej na razie, pozwalając cenom spot utrzymać się powyżej połowy 1.1200. To gwarantuje pewną ostrożność dla agresywnych, niedźwiedzich traderów i przed potwierdzeniem, że niedawne silne odbicie z najniższego poziomu w historii straciło rozpęd. Uczestnicy rynku oczekują teraz na nowy impuls danych z amerykańskiego rynku nieruchomości – pozwolenia na budowę i rozpoczęcie budowy mieszkań. W międzyczasie rentowności obligacji amerykańskich, wraz z szerszym sentymentem do ryzyka, będą napędzać popyt na USD i stwarzać krótkoterminowe możliwości handlowe wokół pary GBP/USD.

PERSPEKTYWY TECHNICZNE
Z technicznego punktu widzenia wydaje się, że nic się nie zmieniło dla głównych, a spadkowa linia trendu rozciągająca się od miesięcznego maksimum we wrześniu nadal ogranicza wzrost. Wspomniana bariera, obecnie w pobliżu regionu 1,1380, jest tuż za okrągłą liczbą 1,1400. Trwały ruch poza nią powinien pozwolić parze GBP/USD na celowanie z powrotem do ponownego przetestowania miesięcznego maksimum, tuż przed psychologicznym znakiem 1,1500. Niektóre kolejne zakupy będą postrzegane jako nowy impuls dla byczych traderów i utorują drogę do dalszego, krótkoterminowego ruchu aprecjacyjnego.

Z drugiej strony, tygodniowy huśtawka w okolicach strefy 1,1210-1,1200 może nadal chronić bezpośrednią tendencję spadkową. Następne istotne wsparcie jest ustalone w pobliżu połowy 1,1100, poniżej której para GBP/USD może stać się podatna na testowanie znaku 1,1100. Brak obrony wspomnianych poziomów wsparcia zniweczy wszelkie krótkoterminowe pozytywne perspektywy i przesunie nastawienie z powrotem na korzyść niedźwiedzi. To z kolei przygotuje grunt pod spadek w kierunku wsparcia pośredniego 1.1055-1.1050 w drodze do psychologicznego poziomu 1.1000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.