0 3 min 2 lata

Szwajcarski bank, który przebadał 25 głównych miast na całym świecie, stwierdza, że ​​ceny nieruchomości już uległy stagnacji, a nawet spadły.


Jak wynika z badań szwajcarskiego banku UBS, boom na rynku nieruchomości „ niedługo się skończy ”. Szwajcarski bank publikuje coroczny indeks bańki mieszkaniowej, który analizuje ceny nieruchomości mieszkaniowych w 25 największych miastach na całym świecie. Od czasu ostatniego badania opublikowanego w październiku ubiegłego roku, ceny ponownie wzrosły średnio o blisko 10% w badanych miastach, co jest „ najwyższym rocznym tempem wzrostu od 2007 roku”, podkreśla bank, szacując, że „ ceny są oderwane od rosnącego oprocentowania ”. stawki .

Wraz ze wzrostem cen nieruchomości powierzchnia mieszkalna, na którą może sobie pozwolić wysoko wykwalifikowany pracownik pracujący w sektorze szkolnictwa wyższego, zmniejszyła się średnio o około jedną trzecią w porównaniu z okresem przed pandemią Covida.19, ilustrują ekonomiści szwajcarskiego banku. Miastami najbardziej charakterystycznymi dla bańki spekulacyjnej są Toronto i Frankfurt, a następnie Zurych, Monachium, Hongkong, Vancouver, Amsterdam, Tel Awiw i Tokio, gdzie ryzyko jest również wysokie.

Paryż, najmniej dostępny w strefie euro
„ Inflacja i straty aktywów wynikające z obecnych zawirowań na rynkach finansowych zmniejszają siłę nabywczą gospodarstw domowych ” – powiedział Claudio Saputelli, szef działu nieruchomości w dziale zarządzania majątkiem UBS, który informuje, że „ nieruchomości stają się mniej atrakcyjną inwestycją ”. – Bo w wielu miastach koszty zadłużenia przewyższają zwrot z inwestycji w nieruchomość przeznaczoną na wynajem – tłumaczy.

Według ekonomistów UBS, podobnie jak Sztokholm i Sydney, Paryż nie jest już zagrożony bańką spekulacyjną. Nominalne ceny domów już uległy stagnacji lub nawet spadły w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem. Mimo to francuska stolica pozostaje w oczach szwajcarskiego banku najmniej dostępnym miastem spośród wszystkich badanych miast strefy euro.

Ogólnie rzecz biorąc, rynek pracy pozostaje na razie solidny, co nadal wspiera rynek nieruchomości, ale trend może również ulec pogorszeniu w obliczu zbliżającego się pogorszenia warunków gospodarczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.