0 8 min 2 lata

Główne indeksy giełdowe Europy Zachodniej spadły w poniedziałek. Inwestorzy debatują nad perspektywą globalnej recesji i nadal przyglądają się restrykcyjnym decyzjom Rezerwy Federalnej USA i innych globalnych regulatorów w zakresie polityki pieniężnej.
W momencie pisania tego tekstu skonsolidowany indeks STOXX Europe 600 największych europejskich spółek spadł o 0,18% do 389,68 punktów.
Francuski CAC
0 spadł o 0,55%, niemiecki DAX o 0,5%, a brytyjski FTSE 100 o 0,96%.

Liderzy wzrostu i spadków
Virgin Money UK PLC, brytyjska firma finansowa, straciła 6,7%.
Ceny niemieckiego giganta energetycznego Juniper SE wzrosły o 23,2 procent.

Nastroje rynkowe
W poniedziałek europejscy inwestorzy przeanalizowali wyniki wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA w sprawie polityki pieniężnej, ogłoszonego w zeszłym tygodniu. Uczestnicy rynku obawiają się recesji gospodarczej zarówno na świecie, jak iw Europie, zwłaszcza po śmiesznych decyzjach amerykańskiego regulatora.
Amerykański bank centralny podniósł w środę bazowy zakres stóp procentowych o 75 punktów bazowych do najwyższego poziomu od 2008 roku – 3-3,25%.
Fed obniżył również swoje prognozy dotyczące produktu krajowego brutto w USA i podniósł swoje szacunki dotyczące inflacji i bezrobocia na lata 2022-2023. Ponadto przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego zapowiedzieli, że będą nadal zmniejszać zadłużenie rządowe i kredyty hipoteczne oraz zadłużenie agencyjne. Najnowsze wiadomości z amerykańskiej Rezerwy Federalnej pozwoliły inwestorom wyciągnąć wnioski dotyczące przyszłych perspektyw stóp procentowych w warunkach stale rosnącej inflacji.
Przypomnijmy, że już w marcu 2022 r. Rezerwa Federalna USA podwyższyła bazową stopę procentową o 25 punktów bazowych, w maju o 50 punktów bazowych, aw czerwcu o 75 punktów bazowych.
Ponadto Bank Anglii podwyższył stopę dyskontową o 0,5 punktu procentowego pod koniec ubiegłego tygodnia, co było siódmym wzrostem z rzędu.
W ramach wrześniowego spotkania brytyjski regulator dokonał również przeglądu działań następczych w zakresie polityki pieniężnej, w związku z wysiłkami Liz Truss z nowego rządu w celu ograniczenia cen energii.
Przypominamy, że na sierpniowym posiedzeniu przedstawiciele Banku Anglii przewidywali, że inflacja w kraju osiągnie szczyt 13,3% do końca 2022 r., po czym Wielka Brytania pogrąży się w recesji i nie wyjdzie z początek 202
r.
W czwartek Narodowy Bank Szwajcarii ogłosił, że podniesie stopę procentową o 75 punktów bazowych do 0,5% rocznie. Wrześniowa stopa procentowa była druga z rzędu: w czerwcu została podniesiona o 50 punktów bazowych rocznie do minus 0,25 proc. Szwajcarska inflacja była najwyższa od trzydziestu lat w sierpniu – 3,5% rocznie.
Pamiętajmy, że na wrześniowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny podniósł oprocentowanie kredytu głównego do 1,25 proc. rocznie, oprocentowanie depozytów do 0,75 proc., a oprocentowanie kredytów mieszkaniowych do 1,5 proc. . Jednocześnie stopa dyskontowa po raz pierwszy w historii wzrosła o 0,75 punktu procentowego.
Ponadto członkowie banku centralnego stwierdzili, że regulator zamierza kontynuować podnoszenie stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach. Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że ​​tempo podwyżek będzie zależało od przyszłych danych statystycznych.
W związku z tym decyzje w polityce pieniężnej światowych banków centralnych we wrześniu 2022 r. okazał się jednym z najbardziej agresywnych ostatniego pokolenia.
W poniedziałek rano organizacja badawcza IFO poinformowała, że ​​w ciągu ostatniego miesiąca zaufanie przedsiębiorców do niemieckiej gospodarki spadło z 88,6 punktu w sierpniu do 8
,3 punktu. Jednocześnie wrześniowy indeks był najniższy od maja 2020 r. Co więcej, rynek przewidywał, że zaufanie przedsiębiorców do niemieckiej gospodarki spadnie do zaledwie 87 punktów.
europejskie giełdy również znalazły się w poniedziałek pod dodatkową presją ze względu na słabe wyniki ostatniej sesji w USA. Dow Jones Industrial Average spadł o 1,62%, S&P 500 o 1,72%, a Nasdaq Composite o 1,8% w piątek.

Poprzednie wyniki
W miniony piątek europejskie indeksy giełdowe zakończyły dzień w czerwonej strefie.
Tym samym złożony indeks dużych europejskich spółek STOXX Europe 600 spadł o 2,3
%, do 390,
0 punktów.
Francuski CAC
0 spadł o 2,28%, niemiecki DAX o 1,97%, a brytyjski FTSE 100 o 1,97%.
Wartość papierów niemieckiego koncernu samochodowego Volkswagen AG spadła o 3,3 proc. Zarząd spółki powiedział wczoraj, że nie wyklucza przeniesienia wydobycia z Niemiec i Europy Wschodniej ze względu na rosnące niedobory gazu w regionie.
szwajcarski bank Credit Suisse spadł o 12,
% po doniesieniach, że firma może ponownie poprosić inwestorów o nowe inwestycje w radykalnej zmianie polityki bankowości inwestycyjnej.
norweska firma metalurgiczna Norsk Hydro wartość rynku spadła o 5,2%. Ceny nie poparło nawet oświadczenie kierownictwa firmy o uruchomieniu programu skupu papierów wartościowych o wartości 192,2 mln dolarów. Program ma rozpocząć się 26.09.2022 i potrwać do 20.09.2023.
.
Akcje brytyjskiego domu mody Burberry Group PLC spadły o
,6% po tym, jak dyrektor finansowy Julie Brown ogłosiła odejście z firmy.
Wartość papierów niemieckiego producenta baterii Varta AG spadła o 3
,2%. Dzień wcześniej zarząd spółki odwołał prognozę na III kwartał roku obrotowego 2022 ze względu na utrzymujący się wzrost cen surowców i energii oraz problemy w łańcuchach logistycznych.
Głównym czynnikiem wpływającym w piątek na europejskie giełdy były słabe statystyki z Europy i Wielkiej Brytanii. Otóż ​​według wcześniejszych danych amerykańskiej firmy medialnej SandP Global, skonsolidowany PMI dla krajów Unii Europejskiej spadł we wrześniu z
8,9 punktu w sierpniu do
8,2 punktu.
Po ostatnich trzech miesiącach PMI w Europie jest poniżej 50, czyli granicy między spadkiem a wzrostem. Jednocześnie ryzyko recesji w gospodarce strefy euro osiągnęło najwyższy poziom od lipca 2020 r.
Jednocześnie indeks przemysłowy spadł do
8,5 pkt z
9,6 pkt w sierpniu ubiegłego miesiąca, a indeks sektora usług spadł z
8,9 pkt. punktów do
9,8 punktów. Skonsolidowany indeks
menedżerów ds. zakupów w Niemczech spadł z
6,9 punktu w sierpniu do
5,9 punktu we wrześniu. We Francji indeks wzrósł z 50,
punktu do 51,2 punktu.
Według GfK NOP, Ltd. danych brytyjski indeks zaufania konsumentów spadł w ciągu ostatniego miesiąca o 5 punktów do –
9, najniższego poziomu w historii (od 197
r.).
Jednak w piątek były pozytywne rzeczy. Czyli w drugim kwartale 2022 r. Wzrost gospodarczy Hiszpanii wzrósł do 1,5 procent z poprzedniego 1,1 procent.
Dlatego obecne perspektywy makroekonomiczne dla Europy są ponure z powodu przerw w dostawie prądu, przedłużającego się konfliktu między Rosją a Ukrainą oraz ciągłego wzrostu cen energii i żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.