0 6 min 2 lata

Jastrzębie słowa kilku prezesów spychają amerykańskie akcje w dół, a Europa akcentuje spadek i tak już negatywnej sesji ze względu na dane gospodarcze wskazujące na recesję i alarmujące minutes z EBC

Kilku urzędników Fed myślało po południu o pogorszeniu sytuacji na giełdach, którym coraz trudniej jest wejść w szeregi mini rajdu na początku tego tygodnia. Prezes Fed w Minneapolis, Neel Kashkari , powiedział, że Bank Centralny jest wciąż wystarczająco daleko od powstrzymania inflacji, podczas gdy prezes Fed z Cleveland Loretta Mester mówiła o nieznośnie wysokiej inflacji w USA. Cena ropy również podsyca oczekiwania inflacyjne, utrzymując swoje maksima po 10% skoku po decyzji OPEC + o ograniczeniu produkcji, pomimo presji USA, by tego uniknąć.

Wszystko to pchnęło indeksy Wall Street na poziom ujemny po płaskim początku, podczas gdy Europa zaakcentowała spadek, napędzany lawiną negatywnych danych na różnych frontach gospodarki, od sprzedaży detalicznej, przez budownictwo, po zamówienia. wskazując na recesję, podczas gdy protokół EBC potwierdził jego determinację w walce z inflacją. Mieszanka spowalniającej gospodarki i zacieśniania polityki pieniężnej nie jest oczywiście najlepszym paliwem dla giełd, które de facto w Europie osiągnęły dołki sesyjne, a potem coś odrobiły, co jednak zrezygnowało z próby odbicia otwarcia.

Oczy inwestorów pozostają teraz na danych o zatrudnieniu w USAWrzesień, który ukazuje się jutro na godzinę przed otwarciem Wall Street. Dzisiaj liczby dotyczące zasiłków dla bezrobotnych w USA sygnalizują pewne ochłodzenie na rynku pracy, ale nadzieje, że wskaźniki pojawią się na tyle mocne, aby skłonić Fed do większej tolerancji, znacznie spadły w porównaniu do sytuacji sprzed kilku dni.

Cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych , publikowane nieco powyżej oczekiwań, stanowią wsparcie dla Wall Street na wczesnych etapach, zwłaszcza na giełdzie Nasdaq, ale nie wystarczają, aby przywrócić nastroje, które ożywiły październikowy mini-rajd. Rynek przygląda się jutrzejszym wrześniowym danym o zatrudnieniu, aby sprawdzić, czy może to rozbudzić nadzieje na łagodniejszy Fed w zakresie podwyżek stóp. Tymczasem w Europie nadal przeważają negatywne sygnały po nowych negatywnych danych gospodarczych i protokole z wrześniowego posiedzenia EBC.

Raport potwierdza obawy Lagarde i współpracowników dotyczące trwałej i prognozowanej inflacji, która wymaga zdecydowanych działań w zakresie stóp procentowych. Ponadto, po negatywnych danych o sprzedaży detalicznej i aktywności budowlanej, zamówienia przemysłowe w Niemczech również wykazały w sierpniu spadek o 2,4% miesięcznie , co dodatkowo wskazuje na nadchodzącą recesję w Europie.

Mieszanka agresywnej polityki monetarnej mającej na celu walkę z inflacją i spowolnieniem gospodarczym na wszystkich frontach nie jest idealna dla europejskiego rynku akcji, który na razie stracił również pozytywny impuls, jaki zapewniał Wall Street na początku tygodnia. Nawet ceny ropy i gazu, które utrzymują się na ostatnich wzlotach, przynoszą wiele ulgi. Mediolan pozostaje najgorszy w Europie, nawet jeśli ogranicza straty poniżej jednego punktu procentowego.

Globalne akcje nadal nie podnoszą wątku październikowego mini rajdu, a indeksy walczą o utrzymanie parytetu z Mediolanem, który zawsze był karany w Europie, wraz z BTPs, przez groźbę obniżenia ratingu przez Moody’s, jeśli Pnrr nie zostanie wdrożony zgodnie z planem. Oczy inwestorów są zawsze zwrócone na wrześniowe dane o zatrudnieniu w USA , których odczyt mógłby skłonić Fed do złagodzenia tonu, ale także do zwiększenia determinacji do walki z inflacją wszelkimi możliwymi warunkami, nawet bolesną recesją.

W szczególności w strefie euro sprzedaż detaliczna odnotowała trzeci z rzędu miesięczny spadek, podczas gdy działalność sektora budowlanego po raz piąty z rzędu spadła, wszystkie dane wskazują na nadchodzącą recesję z prawdopodobnym epicentrum w Niemczech, które jednak jednostronnie uchroniły się przed możliwymi konsekwencjami drogiego gazu. I chodzi właśnie o to, jak powstrzymać ceny energii Europejscy przywódcy rozmawiają dziś w Pradze na nieformalnym szczycie, czyli nie mogą podejmować oficjalnych decyzji.

Ursula von der Leyen powtórzyła linię na korzyść pułapu cenowego. Tymczasem cena gazu w Amsterdamie utrzymuje się na wysokim poziomie i przede wszystkim wykazuje krzywą wzrostową na terminach zapadalności miesięcy po listopadzie, a także ropy naftowejutrzymuje się na ostatnich maksimach po ogłoszeniu cięć produkcji przez OPEC+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.