0 3 min 2 lata

Złoto spadło w środę do najniższego od trzech tygodni przy dobrym wzroście popytu na USD.
Agresywne zakłady podwyżek stóp Fed wywołują świeży wzrost rentowności obligacji amerykańskich i podnoszą ryzyko.
Niewielki spadek na rynkach akcji może stanowić wsparcie dla bezpiecznego metalu.
Złoto znalazło się pod pewną ponowną presją sprzedaży w środę i spada do najniższego od trzech tygodni podczas wczesnej sesji europejskiej. Kurs XAU/USD jest obecnie notowany nieco powyżej poziomu 1640 USD i jest pod presją kombinacji czynników.

Rosnąca akceptacja, że ​​Fed będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej w szybszym tempie, powoduje świeży wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i obciąża nieopłacalny żółty metal. W rzeczywistości narzędzie FedWatch wskazuje na prawie 100% szansę na czwartą kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych z rzędu na kolejnym posiedzeniu FOMC w listopadzie. Zakłady zostały potwierdzone przez gorętsze dane o inflacji konsumenckiej w USA opublikowane w zeszłym tygodniu oraz ostatnie jastrzębie wypowiedzi kilku urzędników Fed.

Potwierdzając zobowiązanie Fed do obniżenia inflacji, prezes Fed w Minneapolis Neel Kashkari powiedział we wtorek, że stopa procentowa może wzrosnąć powyżej 4,75%, jeśli inflacja bazowa nie przestanie rosnąć. To z kolei podnosi rentowność 2-letnich obligacji wrażliwych na stopy do 15-letniego szczytu, a 10-letnich obligacji skarbowych odniesienia do najwyższego poziomu od 2008 r., co pomaga dolarowi amerykańskiemu odzyskać pozytywną trakcję. Umiarkowana siła USD wywiera dodatkową presję na złoto denominowane w dolarach.

To powiedziawszy, wycofywanie się z kontraktów terminowych na akcje w USA może okazać się jedynym czynnikiem, który może zapewnić wsparcie dla bezpiecznej przystani XAU/USD. Inwestorzy są nadal zaniepokojeni trudnościami gospodarczymi wynikającymi z szybko rosnących kosztów finansowania zewnętrznego. Poza tym rygorystyczna chińska polityka zerowa COVID podsyca obawy przed recesją i powstrzymuje ostatni optymistyczny ruch. Jednak fundamentalne tło wydaje się przechylić na korzyść niedźwiedzi traderów i wspiera perspektywy dalszych strat.

W związku z tym każda próba odbudowy może nadal być postrzegana jako okazja do sprzedaży i grozi raczej szybkim fiaskiem. Uczestnicy rynku oczekują teraz na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości – pozwolenia na budowę i rozpoczęcie budowy mieszkań – na nowy impuls później, podczas wczesnej sesji w Ameryce Północnej. To, wraz z rentownościami obligacji amerykańskich, będzie napędzać popyt na USD i dać impuls do złota. Poza tym inwestorzy będą dalej czerpać wskazówki z szerszego sentymentu związanego z ryzykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.