0 6 min 2 lata

Większość zachowań inwestycyjnych wynika z teorii perspektywy. Ta teoria opisuje, w jaki sposób ludzie formułują i oceniają swoje decyzje w odniesieniu do: niepewności. 5 Po pierwsze, inwestorzy określają swoje opcje w oparciu o potencjalne zyski i straty w odniesieniu do określonego benchmarku. Granice to powszechne i wszechobecne zachowania, które mają silną zdolność wpływania na opinie i decyzje.

Chociaż wydaje się, że handlowcy mają różne odniesienia, cena zakupu wydaje się być ważna. Po drugie, inwestorzy szacują zysk/stratę zgodnie z funkcją w kształcie litery S, jak pokazano na wykresie 1.2.

Zwróć uwagę na kilka rzeczy na temat funkcji wartości obrazu. Po pierwsze, cecha jest wklęsła dla wzmocnienia. Inwestorzy mają się dobrze (co oznacza, że ​​mają wyższy zysk), gdy: zarabia 500 USD. Czują się lepiej, gdy dostają 1000 dolarów. Ale nie czuje się dwa razy lepiej, gdy dostajesz 1000 dolarów niż 500 dolarów.


Po drugie, zauważ, że funkcja jest wypukła, aby uwzględnić stratę. Oznacza to, że inwestorów będzie źle się czuło po stracie, ale dwukrotna przegrana nie sprawi, że przegra dwa razy. Innym aspektem teorii perspektywy jest to, że ludzie oddzielają każdą pozycje, aby śledzić zyski i straty oraz regularnie przeglądać pozycje.Te oddzielne rachunki nazywane są rachunkami sentymentalnymi (patrz rozdział 6).

Patrzenie na każdą inwestycję z osobna zamiast podejścia portfelowego ogranicza zdolność inwestorów do minimalizowania ryzyka i maksymalizacji zwrotu (patrz Rozdział 7). Innym podejściem do psychologii inwestycji jest klasyfikacja błędów behawioralnych według ich źródła. 7 Niektóre błędy poznawcze wynikają z samooszukiwania się, które pojawia się, ponieważ ludzie myślą, że są lepsi niż w rzeczywistości.
To samooszukiwanie się pomaga im oszukiwać innych iw ten sposób przetrwać proces doboru naturalnego. Innym źródłem stronniczości jest uproszczenie heurystyczne


Mówiąc najprościej, uproszczenie heurystyczne istnieje, ponieważ ograniczenia poznawcze zasobów (takich jak pamięć, uwaga i moc przetwarzania) zmuszają mózg do: pójścia na skróty w przypadku złożonych analiz. Teoria liścia jest prawdopodobnie wynikiem uproszczenia heurystycznego.

Psychologia inwestowania

Trzecie źródło uprzedzeń pochodzi z nastroju osoby, który może przezwyciężyć rozum. Komunikacja interpersonalna i wpływ rówieśników są również ważne przy podejmowaniu decyzji finansowych. Komunikacja międzyludzka to sposób, w jaki ludzie dzielą się informacjami, a komunikują uczucia dotyczące informacji. Otrzymujemy sygnały od opinii i uczuć około innych osób, które wpływają na nasze decyzje. Ta książka bada, w jaki sposób uprzedzenia psychologiczne, uprzedzenia poznawcze i emocje wpływają na decyzje inwestycyjne. Pokazuje także bogate konsekwencje tych decyzji partyjnych. Innymi słowy, ludzie nie tylko popełniają przewidywalnych błędów, ale te błędy kosztują ich pieniądze. Głównym celem tej książki jest: pomóc ci zrozumieć i zarządzać uprzedzeniami w sobie iw tych, z którymi wchodzisz w interakcję. Ponadto niektórzy czytelnicy mogą znaleźć okazję: czerpania korzyści finansowych z tendencyjnych decyzji innych inwestorów.


Na przykład można pomyśleć o ludziach, którzy przywiązują zbyt dużą wagę do kilku obserwacji, które widzieli, aby przewidzieć przyszłe wyniki. Najpierw rozważ trzy efekty rzutu monetą: orzeł, orzeł i orzeł. wiemy, że powinniśmy spodziewać się orła i reszki na dłuższą metę. Widząc nierównowagę jak trzy orły, ludzie zaczynają zachowywać się tak, jakby istniała większa szansa na trafienie go przy następnym rzucie. Ponieważ znamy rozkłady leżące u podstaw (50% prawdopodobieństwo orłów, 50% prawdopodobieństwo reszek), wierzymy w korektę. Jest to znane jako błąd hazardzisty i jest częścią większego nieporozumienia znanego jako prawo małych liczb

Zastanów się, jak to zachowanie wpływa na graczy loterii. Na dłuższą metę, ludzie wiedzą, że każda liczba na loterii musi być wielokrotnie. Dlatego unikają liczb, które pojawiły się jako ostatnio wylosowane
ponieważ wydaje się mało prawdopodobne, że wkrótce zostaną ponownie wybrane.
Ten błąd zmusza ludzi do wybierania numerów loterii, które nie były wybierane od dłuższego czasu

Możesz zapytać, jak to wpływa na ich bogactwo; w końcy liczby, które wybrali, są tak samo prawdopodobne, jak inne. Powiedz, że wszyscy gracze lotto (oprócz mnie) unikają numerów, które ostatnio wylosowały. Wybieram ostatnie liczby, jackpoty są dzielone między wszystkich zwycięzców. Jeśli moja liczba zostanie wylosowana wlosowaniach, będę jedynym zwycięzcą i zatrzymam całą nagrodę. Jeśli jesteś zwycięzcą, prawdopodobnie podzielisz się nim z innymi, a tym samym otrzymasz tylko niewielką część jackpota. Nasze prawdopodobieństwo wygranej jest takie samo, ale obserwując populację
graczy, którzy cierpią z powodu tego błędu, miałbyś niższy oczekiwany zysk. Zauważ, że rozumiejąc to nastawienie, mogę zmienić moje decyzje, aby tego uniknąć i jestem. w lepszej sytuacji, aby zarobić więcej pieniędzy niż osoby, które z tego powodu cierpią. Wiara w prawo małych liczb sprawia, że ​​ludzie zachowują się trochę inaczej na giełdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.