0 2 min 2 lata

Analitycy JP Morgan stwierdzili w swojej ostatniej notatce dla klientów, że Europejski Bank Centralny (EBC) prawdopodobnie dokona kolejnej podwyżki stóp o 50 pb, zanim zrobi przerwę.

KLUCZOWE CYTATY

„Nie ma wątpliwości, że EBC na następnym posiedzeniu 8 września zrewiduje swoje prognozy inflacji znacznie wyżej, podczas gdy mniej prawdopodobne jest, że będzie wystarczająco dużo informacji – poza szokiem racjonowania gazu – aby znacząco zmienić prognozę wzrostu ”.

„Naszym zdaniem ta dalsza rewizja inflacji w górę nie pozostawi wrażenia na Radzie Prezesów, choć niepewność co do perspektyw wzrostu będzie prawdopodobnie duża. W tym kontekście – i pamiętając o naszym modalnym poglądzie na łagodną recesję na przełomie roku”.

„Oczekujemy teraz, że EBC podniesie we wrześniu 50 pb, zamiast postępować w dwóch krokach po 25 pb we wrześniu i październiku. Po podniesieniu stopy procentowej do 50 pb we wrześniu, oczekujemy, że EBC będzie nieco bardziej wrażliwy na te dane o aktywności i wstrzyma podwyżki stóp w październiku – do tego czasu może być jasne, że gospodarka strefy euro zmierza wprost do skurcz.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.