0 3 min 1 rok

Otwarcie granicy lądowej sprawiło, że Rosjanie taniej podróżują do Europy, powiedział Interfax Dmitrij Gorin, wiceprezes Rosyjskiego Związku Przemysłu Turystycznego.

Według niego, wraz z otwarciem granicy lądowej stało się możliwe łączenie różnych rodzajów transportu i dotarcie na europejskie lotniska pociągiem, autobusem lub samochodem.

„Z lotnisk w Helsinkach, Tallinie, Rydze i Wilnie istnieje duża liczba dostępnych środków transportu, w tym tanich linii lotniczych. Mimo trudniejszej trasy przejścia granicznego istnieje zapotrzebowanie na takie podróże” – powiedział Gorin.

Zasada pierwszego wjazdu w ramach wydanych wiz Schengen działa teraz bardzo warunkowo, więc turyści spokojnie planują wyjazd do Włoch, Francji czy Hiszpanii z wyjazdem z Finlandii lub Litwy – dodał ekspert.

„Niektórzy turyści tak robią: docierają do granicy, przekraczają ją na piechotę, a potem dojeżdżają innym środkiem transportu” – powiedział.

Duży popyt na podróże do Europy różnymi środkami transportu odnotowano również w serwisie rezerwacji biletów lotniczych Aviasales.

„Obserwujemy zwiększoną liczbę wyszukiwań z Finlandii i Estonii: najprawdopodobniej wynika to właśnie z możliwości wyjazdu bez powodu drogą lądową” – podała firma.

Według serwisu popyt na bilety lotnicze z Estonii do Grecji wzrósł o 86%, do Czech o 98%, do Portugalii o 114%, do Włoch o 116%. Prym wiedzie Francja – liczba wyszukiwań biletów wzrosła tam o 121%.

Z Finlandii rosyjscy turyści również najczęściej rozważają loty do Francji – wzrost o 173%. Poszukiwane są również Holandia i Hiszpania (plus 146%), Portugalia (plus 156%), Grecja (160%), Włochy (plus 165%), Cypr (plus 167%).

Pomimo pojawienia się alternatywnej trasy do Europy, ceny biletów lotniczych z Rosji nie spadły, dodał Gorin.

„Otwarcie granic lądowych nie obniżyło cen, ponieważ loty tranzytowe przez Armenię, Turcję, Serbię, Zjednoczone Emiraty Arabskie są tak jak dotychczas popyt. Ważne jest, aby porównać nie tylko ceny, ale także czas. Loty tranzytowe przez Bliski Wschód to od 8 do 24 godzin lotu wraz z połączeniami. Ponadto kraje te są znacznie wygodniejsze do podróżowania np. do Azji Południowo-Wschodniej – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.